13.10.2015 15:02 Staráme se o životní prostředí, jsme součástí projektu "72 hodin"
Ve čtvrtek 8. 10. 2015 ve 12,00 hodin byl celostátně odstartován projekt „ 72 hodin – MÁKNEM A BUDE TO“, zaměřený na ochranu přírody. Letos se přihlásilo 29 183 dobrovolníků a mezi nimi byli již tradičně žáci naší školy a letos i děti z naší nové školky. Bylo to celkem 316 osob. 28 dětí z MŠ, 141 dětí z I. stupně, 133 žáků z II. stupně a 14 pedagogických pracovníků.

Ti nejmenší, děti z 1- 3. tříd, spojili síly se staršími spolužáky a společně provedli drobný úklid na školní zahradě, upravili bylinkovou zahrádku a určovali, k čemu se která bylinka užívá. Společné činnosti  děti bavily, ale zároveň si uvědomily, že zahrada je nejen pro zábavu a okrasu, ale také pro užitek a je třeba se o ni starat a přírodu si chránit. Páťáci se zaměřili na růst stromu a spočítali letokruhy lípy, vysazené v roce 1900. Na řezu kmenem stodesetileté lípy si pak vyznačili různé události, které se během této doby staly.
Prvňáčky také zaujal strom.  Z papíru vytvořili velkou třešeň.  Společně ji vybarvili, vzájemně se u toho doplňovali a kontrolovali. Třešničky i s přáním si vyráběl pak už každý sám. Svoji třešeň přinesly děti v pátek na školní zahradu, kde se účastnily sázení stromu. Dětem se akce moc líbila, bavilo je podílet se na společné práci.
Jejich starší spolužáci, žáci 9. ročníku, vykopali jámu pro sázený strom. „Zemina byla jako skála, ale zvládli jsme to“ konstatovali žáci. Hoši zvládli ale mnohem víc. Zametli chodníky, hrabali listí a připravili keře na školní zahradě na zimu.
V pátek 9. 10. projekt na naší škole vrcholil. Děti ze čtvrtých a pátých tříd se práce nezalekly, natáhly si rukavice a vyrazily na úklid okolí naší školy. Kromě hrabání listí se také zapojily do sběru obalů od bonbónu, PET lahví a plechovek.
Děti z I. stupně se tento den společně s dětmi z naší mateřské školy účastnily malé slavnosti. Přivítaly na školní zahradě nový strom, třešeň, která obohatí ovocnou část zahrady. Zasazení stromu se ujal pan místostarosta města Vyškov Karel Jurka a náš pan ředitel. Některé děti, které bydlí v bytech a nemají zahrádku, viděly sázení stromu na vlastní oči poprvé. Každý chtěl nějak k této slavnostní události přispět, napsal tedy, nebo nakreslil stromečku přání. „Aby se mu na naší zahradě líbilo, aby krásně rostl a samozřejmě aby měl brzy ovoce.“ A také děti slíbily, že se o něj budou pečlivě starat.

Momentky z akce naleznete zde: http://www.zsletnipole.cz/?fotogalerie=102

Informace o celém projektu, včetně zapojení naší školy naleznete zde: http://www.72hodin.cz/2015/projekty/sazeni-stromu-se-starostou-mesta