15.04.2013 18:54 Žáci ze ZŠ Letní pole navštívili Osvětim
Ve středu 10. dubna uspořádala naše škola exkurzi do koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětim.

Historie nám přináší vítězství, prohry, ale také lidské tragédie. Jedna z těch největších se odehrála během 2. světové války. Naše škola se rozhodla vyrazit do Polska, abychom navštívili nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor v Osvětimi. Zájemců bylo hodně, a tak se autobus rychle naplnil. Žáky neodradil ani brzký čas odjezdu, vyrazili jsme totiž lehce po páté hodině ranní. Ani jsem se nenadáli a brána plná osudů se před námi otevírala. U některých členů naší výpravy zavládla nervozita, zda prohlídku zvládnou bez psychické újmy. Naštěstí nás provázela zkušená polská průvodkyně, která dokázala výklad obohatit o neskutečné množství osudů. I obvyklým šprýmařům brzy došel humor. Představit si, že za zdmi tábora zemřelo takřka 1,3 milionů osob, bylo něco neskutečného. Pobývat blízko miniaturních kobek, kde odsouzenci čekali na hroznou smrt hladem, zatřáslo i otrlými povahami. Po Osvětimi jsme navštívili také tábor Březinka, který nechvalně proslul kolejemi, které vedly přímo k plynovým komorám. Po návštěvě zbývalo jen nakoupit několik prospektů a zamlklé pohledy naznačovaly, že prohlídla žáky opravdu zasáhla. Cesta zpátky do Vyškova proběhla v pořádku a všichni přijížděli s pocitem, že za sebou mají zkušenost, na kterou se opravdu nezapomíná.