25.01.2013 11:26 Naše volba!
Dny, které nás dělí od druhého kola prezidentských voleb, se neúprosně blíží a společnost je čím dál tím více rozdělena na dva protipóly: Schwarzenberg nebo Zeman? Možná jste přívržencem jednoho nebo druhého…, rozhodně chcete také přispět svým hlasem a možná tak ovlivnit konečný výsledek…

Aniž si to uvědomujeme, intenzita našich argumentů se v diskuzích s přáteli vystupňovala natolik, až došla sluchu i našich dětí. A protože naše škola, ZŠ Vyškov, Letní pole, nezahálí a reaguje na aktuální stav společnosti, připojili jsme k výuce žáků druhého stupně i nový praktický prvek – školní „volbu“ prezidenta republiky!
Po mnoha nezaujatě vedených debatách o volebních programech a budoucích záměrech obou kandidátů na prezidenta, byly v rámci předmětu Výchova k občanství dětem rozdány školní hlasovací lístky, sloužící ovšem výhradně k výukovým účelům, a dne 25. ledna 2013 proběhla školní tajná „volba“ prezidenta. Naši „voliči“ přistupovali k volební komisi tvořené žákyněmi 9. ročníku. Na základě dostupných informací a svých preferencí vybrali svého kandidáta, postupně přistupovali k „urně“… a chovali se jako dospělí!
Děti tak měly možnost už nyní si vyzkoušet to, co budou podstupovat v dalších letech, někteří dokonce již při příštích volbách prezidenta republiky! Celá akce byla mládeží stejně jako učitelským sborem hodnocena velmi pozitivně. My jsme dětem zprostředkovali dospělost i s jejími právy či povinnostmi, a pro nás, již nějaký čas dospělé, byl pohled na volby očima mladší generace také cenný.
Věříme, že tento přístup k výuce je správný, zkušenosti nabyté u nás totiž v množství informací nezapadnou!
A kdo u nás zvítězil? Především děti, které vědí, jak na to…!