20.02.2017 14:53 Exkurze do JE Dukovany a vodní elektrárny Dalešice
V pátek 17. 2. 2017 se žáci osmé a deváté třídy zúčastnili exkurze do jaderné elektrárny Dukovany a do přečerpávací vodní elektrárny Dalešice.

Autobusem jsme vyjeli časně ráno v 7.00 hodin od školy a v 8,40 hodin už nás čekali v Dukovanech. Po vstupu do moderně zrekonstruované budovy infocentra jsme si odložili své bundy a kabáty do odkládacích skříněk. Přesunuli jsme se do menšího kinosálu, ve kterém nám na uvítanou pustili krátký „hororový“ film na téma, jak by vypadal svět bez elektřiny. Poté jsme zhlédli kratší dokumenty o tom, jak se vyrábí elektřina a co všechno je pro tuto výrobu třeba. Z kinosálu jsme se přemístili do moderního infocentra, kde jsme se na obrazovkách a názorných trojrozměrných modelech mohli blíže seznámit s reaktorem, ukládáním použitého paliva a s nformacemi, které souvisejí s jadernou energetikou. Zahlceni tolika novými informacemi jsme se odebrali zpět do autobusu. Cestou do Dalešic jsme posvačili a odpočinuli si. V Dalešicích nás přivítali v 11.30 hodin ve venkovním areálu, kde nám ukázali vodní nádrž Dalešice s objemem 127 mil. m3, která má více funkcí, ale jejím hlavním účelem je zásobovat technickou vodou JE Dukovany. Další část naší návštěvy se odehrála již v budově elektrárny. Nejdříve jsme opět zhlédli instruktážní dokumenty o procesu výroby elektřiny ve vodní elektrárně. Poté následovala exkurze přímo do provozu, abychom mohli vidět naživo, jak vlastně funguje přečerpávací elektrárna. V provozu jsme měli na hlavách ochranné přilby. Zajímavá byla i venku umístěná vyřazená samotná turbína, která je součástí turbogenerátoru. Exkurze se žákům moc líbila a určitě byla příjemným zpestřením teoretické výuky.