Elektronická žákovská knížka
GDPR

Základní škola a Mateřská škola Vyškov, Letní pole, příspěvková organizace - ekatalog.czZákladní školy - ekatalog.cz
JMÉNO: HESLO:

24.05.2016 13:37 Jiří Osolsobě, žák 9.B se stal Vicemistrem ČR v atletickém víceboji
Fantastický víceboj starších žáků v pražském Edenu. Přivést medaili z atletického republikového šampionátu jakékoliv věkové kategorie je událost, na kterou se nedá jen tak zapomenout, vrcholný sportovní výkon proměněný v republikovou medaili patří ke sportovním milníkům nejen samotného sportovce, ale i jeho okolí. Tento moment se neopakuje každý den, ani každý rok. Jiří Osolsobě díky podpoře rodičů, díky systematické dlouholeté atletické přípravě a především díky své sportovní pracovitosti dokázal předvést fantastický výkon, kterým doslova vybojoval republikovou medaili v nejkvalitnější vícebojařské soutěži historie.

Atletický areál na pražské Slavii hostil po tři dny výkvět českých vícebojařských nadějí. Ve společnosti našich reprezentantů, před zraky našich atletických mistrů soutěžil i rodák z Lulče. Dlouho připravovaná výprava AHA Vyškov zavítala do Prahy již ve čtvrtek. V páteční dopoledne vše vypuklo, do sektorů nastoupilo 21 starších žáků ke svému mistrovskému devítiboji:

Pátek, 1. den
První disciplína - 100 m př. 14,97 (715 bodů), 12. místo
V nejsilnějším, prvním běhu, Jirka předvedl výkon, který znamenal výborný vstup do soutěže, rozhodně překážky nepokazil. Tento vstup do soutěže jej posilnil.
Druhá disciplína – disk 1 kg (674 bodů), 3. místo
Silná disciplína Jirky, soutěž v hodu diskem byla situována na vrhačskou loučku nad stadionem. Tři hody, které mají při víceboji atleti k dispozici rychle „utečou“, není čas na rozházení se. V této soutěži Jirka obstál, generální útok na čelní místa se však nekonal, výrazný posun v pořadí ovšem ano.
Třetí disciplína – skok o tyči 2,90 m (333 bodů), 12. místo
Černá můra vícebojařů – skok o tyči, byla disciplínou, která měla také svoji velkou kvalitu. Jirka nastupoval s osobním rekordem 2,43 m, takže posun na 2,90 m je výkonem, na který si ani on, ani členové výpravy rozhodně nemysleli. Vynikající výsledek.
Čtvrtá disciplína – hod oštěpem 800 g 47,86 m (557 bodů), 2. místo
Výkon a umístění mělo svoji „těžkou“ váhu jak pro Jirku, tak pro pozdějšího vítěze Jana Patku (62,66 m). Mezník soutěže vícebojařů.
Celkově třetí místo po prvním dnu dávalo ohromnou naději do dne druhého. To však ještě zainteresovaní netušili, jak dramatický bude den druhý.

Sobota, 2. den:
Pátá disciplína – 60 m (610 bodů), 8. místo
Souboj o cenné setinky v sobotní dopoledne byl nesmírně vyrovnaný, až na Tomáše Dvorského (nakonec třetí), který se vyspal „do růžova“ a trať 60 m doslova prolétl v čase 7,17 s. (!!!), čímž položil základ pro svoji grandiózní ofenzívu druhého dne. Jirka zaběhl svůj standart, což bylo dobré.
Šestá disciplína – skok daleký 5,80 m (544 bodů), 4. místo
Taktéž tři pokusy jsou docela limitní, nicméně Jirka podal výkon, který byl závdavkem před další disciplínou. Dálka byla disciplína, kde vyškovský závodník drama nepřipustil.
Sedmá disciplína – vrh koulí 4 kg 15,86 m (843 bodů), 1. místo
Disciplína, na které se stavělo celkové postavení v soutěži, tentokrát nezklamala a stala se tak stavebním kamenem pestré mozaiky devítiboje. Vynikající výkon a již tak „vyšroubované“ napětí se ještě stupňovalo…
Osmá disciplína – skok vysoký, 1,66 m (512 bodů), 11. místo
V době, kdy byla již „plná hlava“ závěrečného „kiláku“ se kluci dokázali maximálně zkoncentrovat a předvedli výkony, které byly parádní. Jirka nezůstal nic dlužen a své osobní maximum posunul do výšky zatím netknuté. Skvělý výkon.
Devátá, závěrečná disciplína – běh na 1000 m 2:59,20 min. (672 bodů), 6. místo
Dva běhy, oba velmi rychlé. Jirka doslova vydřel čas těsně pod tři minuty, disciplína, kde síly už opravdu nebyly na rozdávání. K celkovému absolutnímu triumfu chyběly 3 vteřinky…, to je však „lichá“ úvaha! Fantastické dílo bylo dokonáno.

Celkem sedm (!!!) vícebojařů se dostalo nad hranici 5000 bodů, což historie nepamatuje. Jiří Osolsobě se bodovým ziskem 5460 bodů zařadil na 15. místo historických českých tabulek. Komplexní výkon, který ve Vyškově stěží někdy někdo překoná.

Gratulace pana Tomáše Purmana (asistenta šéftrenéra ČAS) byla vyjádřením uznání k předvedenému výkonu. Blahopřejeme Jirkovi Osolsobě – Vicemistrovi ČR a děkujeme za skvělou reprezentaci klubu. Žák ZŠ a MŠ Vyškov, Letní pole, rodák z Lulče, udělal ohromnou radost nejen svým nejbližším ale i všem trenérům AHA Vyškov, kteří jej již několik let vedou a zdárně spolupracují.
Článek zaslal Jiří Hajzler – trenér, člen výboru AHA Vyškov.

Pořadí prvních sedmi borců (nad 5000 bodů):
1. místo – Mistr ČR - Jan PATKA (Atletika Jižní Město z. s.) - 5483 bodů
2. místo – Vicemistr ČR – Jiří OSOLSOBĚ (Atletický klub AHA Vyškov, z. s.) – 5460 bodů